Anaokulu Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yaşamın ilk altı yılı, bireyin gelişimde büyük bir öneme sahip. Bu dönemin en etkili şekilde geçmesi ancak çocuğunuz okul öncesi eğitimle tanıştığında gerçekleşir.

Anaokulları çocuğun büyürken daha keyifli vakit geçirmesi, yetenek ve becerilerinin ortaya çıkarılarak oyunla öğrenmesi, diğer çocuklarla ve yetişkinliklerle birlikte sosyalleşerek büyümesi için gerekli ortamı yaratır. Seçeceğiniz anaokulunun öncelikle neleri içermesi gerekir.

Çalışan Personel Eğitimli mi?

Kurum müdürünün ve çocuklarınızla ilgilenecek olan kişilerin eğitimleri ile ilgili bilgi almayı unutmayın. Eğitimli ve deneyimli olan bir anaokulu personeli çocukla ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır ki ona gerekli olan yaklaşımı ve eğitimi verebilsin.

Çocuğunuzla İlgilenecek Kişiyi Tanıyın

Kayıt yaptırdığınızda çocuğunuzla hangi öğretmenin ilgileneceğini sorun ve onunla tanışmak istediğinizi ifade edin.

Anaokulunun güvenliğinin nasıl sağlandığını öğrenin: Anaokuluna herkes rahatlıkla girip çıkmamalıdır. Bunu sürekli olarak kontrol eden bir sistemin olması gerekmektedir. Anaokulunun kapısı her zaman kapalı olmalıdır. Çıkışlarda sadece çalışan personel daha önceden tespit edilen kişilere çocuğu teslim etmelidir.

Gün içerisinde çocuklar ne gibi aktiviteler yapıyorlar öğrenin: Her anaokulunda   çocuk odaklı uygulanan bir eğitim programı vardır. Ama siz yine de nasıl bir eğitim programı uygulandığı ile ilgili bilgi isteyin. Çocukların eğitim programları dışında yaptıkları drama, bale, satranç, yüzme , yoga gibi eğlenceli aktiviteleri de olabilir. Bu aktivitelerin hangi kişiler tarafından verildiğini ve bu kişilerin eğitim durumları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kişilerin de çocuk psikolojisi ve gelişimi hakkında da bilgi sahibi olması gerekir.

Anaokulunda Bir Psikolog Ya Da Pedagog Danışmanlık Yapıyor mu?

Çocukların gelişimlerinin gözlemlenmesi, bu gelişimlerin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının sizlerle paylaşılması, yaşanan olumsuz durumlarda destek vermesi ya da sizi gerekli kurumlara yönlendirmesi önemlidir.

Alıştırma Döneminde Ne Tür Uygulamalar Yapılıyor?

Her çocuğun anaokuluna başlangıç döneminde verdiği tepkiler farklıdır. Bazı çocuklar kolay uyum sağlarken bazı çocuklar evden ya da anne-babadan ayrılmakta güçlük çekebilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu süreç aşamasında neler yapıldığı hakkında bilgi alın.

Yemek Menüsünü Kimler Hazırlıyor?

Menülerin çocuk beslenmesine göre ayarlaması gereklidir. Örnek bir menü isteyebilirsiniz.

Günlük Kayıtlar Tutuluyor mu?

Çocuğunuzun yaptıkları ile ilgili olarak kısaca o gün neler yaptı, neler yedi ya da olağanüstü bir durum yaşandı mı gibi kısa bir iletişim postasının olup olmadığını öğrenin.

Sınıf özellikleri neler :  Çocuğunuzun sınıfı yeterli genişlikte mi, havalandırma nasıl sağlanıyor, yaşına uygun materyaller var mı, sınıf kaç kişiden oluşacak, sınıfındaki çocukların yaşları ( ay olarak farklı olabilir ) aynı mı öğrenin.

Eğer anaokulunun bu gerekli bilgileri içerdiğini düşünüyorsanız ve kayıt yaptırma kararınız vermişseniz sizin neler yapmanız gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

 • Deneyimli ve çocuk gelişimi alanında eğitimli öğretmenler,
 • Okulda mutlaka bir psikologun bulunması,
 • Okulda kullanılan araç gereç, kitap gibi malzemeler
 • Okulun bulunduğu yer ve binanın durumu,
 • Okulda farklı faaliyetler için uygun sınıfların olması,
 • Temizlik konusundaki özen,
 • Çocukların farklı yaş gruplarına uygun olarak farklı sınıflarda eğitim görmeleri,
 • Çocukların yaş ve gelişim düzeylerine göre eğitim almaları,
 • Yemekhane ve tuvalet gibi özel alanların temizliğinde titiz davranılması,
 • Okuldaki güvenlik tedbirlerinin alınmış olması,
 • Çocukların servisle taşınmaları halinde mutlaka araç içi öğretmenlerinin bulunması,
 • Küçük yaş grubu çocukların daha az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda eğitim görmesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir